Határtalanul 2024 – A só útján
Előkészületek
A Határtalanul program nyitóelemeként előkészítő órát tartottunk, melynek keretében megismerkedtek az utazó gyermekek a kirándulás programjával, helyszíneivel. Megismerkedtünk a buszos utazás szabályaival. Megbeszéltük, hogy mit érdemes magukkal vinni, mit kell bepakolni egy több napos kirándulásra.
Szülői értekezlet keretében a szülők is tájékoztatást kaptak a program céljáról és a szükséges teendőkről.
Magyarság háza
Március 19-én meglátogattuk a határtalanul programban részt vevő tanulókkal a Magyarság Házát, ahol megtekintettük a Krisztus-kiállítás II. – Krisztus feltámadásának misztériumát, illetve részt vettünk Szalai Klaudia vajdasági Mesefa-díjas mesemondó előadásán.
Első nap
Szombat reggel 4-kor kezdtük hosszú utunkat Erdélybe 39 diákkal és 4 kísérővel. Nagyváradon felvettük az idegenvezetőnket, Tibi bácsit, majd megálltunk Erdély kapujánál, Királyhágón, ahol megcsodálhattuk a gyönyörű kilátást.
Utunk második megállója Kolozsvár volt. Itt bejártuk a város központját, megnéztük Mátyás király szobrát és szülőházát, körbejártuk a Szent Mihály templomot és a Házsongárdi temetőt, ahol Apáczai Csere János sírját is megtekintettük. Jártunk az Auditorium Maximumnál is, mely helyén állt az 1821-ben befejezett kolozsvári kőszínház, amely nemcsak a város, hanem a magyar nyelvterület első kőszínháza volt. Az út fennmaradó részében az idegenvezetőnk különböző érdekességeket osztott meg velünk a tájról, illetve a falukról és városokról melyeken áthaladtunk. Székelyszentlélekre, ahol a szállásunk volt este fél 7-re értünk, ahol bőséges vacsorával vártak minket szállásadóink.
Második nap
Második napunkat a Sóvidéken töltöttük. Reggeli után Korondon álltunk meg először a Tofam sófeldolgozó cégnél, mely a parajdi sóbányában bányászott sót dolgozza fel és állít elő különféle készítményeket. Tófalvi Csaba sóvágó mesterember tartott itt bemutatót a sóvágásról, majd az üzletet jártuk körbe, ahol vásárlásra is volt lehetőségünk. Ezután, meglátogattuk a parajdi sóbányát. 80-100 méter mélységbe ereszkedtünk le egy nagy sótömbbe, ahol templom, múzeum, játszótér és kalandpark is található.
Utunk Szovátán folytatódott, ahol körbe sétáltuk a Medve-tavat és a város gyönyörű épületeit is megcsodálhattuk. Majd a Sószorosban sétáltunk, ahol a só különleges formáival ismerkedtünk meg. Megtekintettük a sós-forrást és a vállalkozó kedvűek kipróbálhatták a sós iszapfürdőt. Természetesen megálltunk Korondon is a kirakodóvásárban, majd végezetül a híres székely író, Tamási Áron síremlékét koszorúztuk meg Farkaslakán.
Harmadik nap
Reggeli után a zetelaki víztározót néztük meg, majd a Libán-tetőn egy kilátónál álltunk meg, ahol megcsodálhattuk a gyönyörű kilátást. Ezután a Békás-szorosban 200-300 méteres sziklák közt sétáltunk, majd tovább utaztunk a Gyilkos-tóhoz, aminek a különlegessége, hogy több mint 150 éves farönkök állnak ki a vízből, ezzel egyedivé varázsolják a tó látványát. Gyergyószentmiklóson finom gulyásleves várt minket ebédre. Ezt követően Székelyudvarhely nevezetességeivel ismerkedtünk meg: szoborpark, református templom, Vas Székely szobor, városháza. Napunk végén a székelyszentléleki általános iskolát és a régi iskolát látogattuk meg.
Negyedik nap
A negyedik nap reggelén felkerestük a legnagyobb székelyként számon tartott Orbán Balázs sírját Szejkefürdőn. A sírhoz felvezető dombon rengeteg szebbnél szebb székelykapu alatt sétáltunk át. A programunk Csíkszeredán folytatódott, ahol a helyi futball akadémiát látogattuk meg (FK Csíkszereda). Megnéztük a stadiont, kimentünk a lelátóra, sőt még az öltözőkbe is nyertünk egy rövid betekintést. Továbbutaztunk Csíksomlyóra, a pünkösdi búcsú helyszínére. Itt betértünk a Csíksomlyói kegytemplomba, meglátogattuk a csíksomlyói „borvíz” forrását, melyet a bátrabbak meg is kóstoltak, és kipróbáltuk a zarándokkertben lévő Barátok feredőjét is. Délután visszatérünk Szejkére, ahol a Mini Erdély (Transylvania) Parkot jártuk körbe. A parkban több mint száz erdélyi történelmi és középkori vár makettjét nézhettük meg, és utazhattunk a Mini székely „gőzösön”. A napot jól megérdemelt pizzázással zártuk.
Ötödik nap
Az utolsó napunkon korán indultunk hazafelé, hiszen a hosszú úton kívül volt még egy utolsó programunk. Segesváron álltunk meg. Segesvár a Világörökség részét képezi, a vár falain belül találjuk Erdély legfestőibb középkori várnegyedét, melyet sikerült megtekintenünk. Megnéztük a kolostortemplomot, a katolikus templomot, az óratornyot, a városházát, Drakula szobrát és a segesvári csatában eltűnt Petőfi szobrát. Hosszú utunk este nyolckor ért véget, amikor megérkeztünk Felcsútra, ezzel befejezve az élményekkel gazdag kirándulásunkat.
Értékelő óra
Hazaérkezésünk után értékelő órát tartottunk, mely során megbeszéltük hol jártunk és miket láttunk a kirándulás során.
A diákok egy-egy mondatban elmondták legkedvesebb élményeiket és felosztottuk a diákok közt, hogy ki melyik részét fogja bemutatni a kirándulásnak iskolánk diákjainak.
Nemzeti összetartozás napja
Határtalanul program zárásaként megemlékezést tartottunk, a nemzeti összetartozás napja alkalmából, a trianoni békediktátum 1920. június 4-i aláírásának 104. évfordulóján.
A programban részt vevő diákok és Erdélyből érkező vendégeink felléptek az iskola diákjai és Felcsút lakosai előtt a Faluházban.
A programban részt vevő diákok és Erdélyből érkező vendégeink felléptek az iskola diákjai és Felcsút lakosai előtt a Faluházban.
Beszámoló előadás
Az iskolaév végén a diákok prezentációt készítettek a kirándulásról, amit bemutattak iskolánk tanulóinak és tanárainak. Az előadás során beszéltek az Erdélyben meglátogatott helyszínekről, programokról és az ott szerzett élményeikről.